Ekologie kam se podíváš? Jen kde se to vyplatí

Ano, teď přijde přívalová vlna hejtů o tom, jakej jsem neekologickej zmrd, kterej podporuje globální destrukcia nedělá nic pro zdraví svoje a přírody.

O ČEM?

Všude na netu, kam se teď podívám, jen vidím všelijaké fotky, kde se ukazují pláže plné odpadků, zvířátka plavající mezi plasty, rostliny rostoucí mezi sklem a tak dále. Dříve bych řekl, že cílem fotek bylo probudit v lidech ekologického ducha, aby začali alespoň třídit odpad. Dnes už si to nemyslím…

Co se týče třídění odpadu, tak jsme snad nejlepší v Evropě. Máme skvělý systém nauky už ve školkách. Perfektní systém třídění a zpracování. Od nás by se mohli ostatní učit.

CO MI PŘESNĚ VADÍ?

Jde o to, že eko-teroristi chodí a fotí/natáčí v restauracích/obchodech cokoli, co je plastové a dělají doslova z komára velblouda. Zachází to až do krajností, kdy se pozastavují nad tím, proč je prací prášek v igelitovém obalu a ne v papírovém (pro blbečky: kvůli vlhkosti a pachům). S hrdostí o tom píšou posty na facebooku a dávají fotky na instagram. Vážně tleskám…

Máme státy ležící přímo u moře, které si z něho dělají skládku a nejde jen o nějaké státy třetího světa. Bavíme se o zemích, kde taky mají určitý zavedený standard třídění odpadu. Mají spalovny, třídírny a přesto končí spousta tun plastů a skla v moři.

Pak jsou zde turistické destinace jako třeba Bali, kde se turisté běžně koupou vedle pláží určených ke skládce. Tuny a tuny svezeného odpadu končí při odlivu v moři a kupodivu to tam nikoho moc netrápí.

CO MI FAKT PIJE KREV?

Důvod proč mi tenhle eko-terorismus leze krkem je jednoduchý. Peníze. Ohromné množství peněz. Jak už jsem psal, jsme v třídění hodně dobří a přesto…Všemožné organizace nás denně zahlcují materiály pro správné třídění odpadu. Vymýšlí se kde co, aby se třídění “zefektivnilo”, ale absolutně nikoho nesere, že na druhé straně zeměkoule, sypou plné náklaďáky plastů rovnou z útesů. Pak přesně vznikají fotky jako třeba tyto

Zatím se děje jen to, že plno instabloggerů fotí tyhle snímky a pak je sdílí na sociálních sítích. Myslím si, že peníze, které se vynakládají na ekologii u nás (od zahraničních firem a organizací), by se daly mnohem více zužitkovat třeba právě na Bali. Začít učit obyvatele, aby nevozily odpad k moři. Vyučovat systém třídění na školách. Postavit třídírny plastů a skla.

Nejhorší na tom je, že situace se hned tak nezmění. Je totiž lepší investovat peníze do země, kde už tohle všechno znají a umí. Postaví se třídírny na odpad, který se následně vykoupí a poté se “čistý” přeprodá Číně, která ho vykupuje ve velkém.

Peníze vládnou světu…

U NÁS NEZASPAT!!!

Zas na druhou stranu je třeba nezaspat, protože problémů s odpadem ve vodě přibývá. Je třeba neustále měnit systém pro třídění odpadů a zamezit zbytečnému používání plastů. Jsem pro každý dobrý nápad, co omezí jeho používání. Moc chválím fastfoody, že vymění plastový brčka za brčka z papíru. Kaufland, Lidl a Albert taky chtějí vyměnit veškerý plastový nádobí na jedno použití i u potravin k okamžitý spotřebě. Tohle všechno je správně.

Co vy? Třídíte odpad? Co si myslíte o kampaních pro třídění odpadu u nás? Myslíte, že bychom se měli věnovat osvětě pro čistá moře i u nás nebo to nechat na přímořských státech?

Pokud se vám článek líbí, zanechte komentář. Popřípadě ho můžete sdílet.
Za každou odezvu budu rád
tenChemicky
Jsem 27. TS, blogger , gamer, nadšený vaper, milovník tetování, piercingů a dobrého sexu. Píši hlavně o jídle, vapingu a občas o svém životě. Jsem fanatický fanoušek Linkin Park :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *