Epic Games sežere Steam

Co se týče boje Epic Games a Steamu, tak by se dalo říct, že máme vítěze. Ano, EG launcheru chybí spousta věcí, které má Steam. Ovšem většina z nich má brzy dorazit i tam.

To, co válcuje Steam, jsou exkluzivní tituly her, které buď mají vyjít nebo už vyšly pro konzole a nyní přijdou na PC. Jmenovitě můžeme vybrat nejnovější díl Metro, konzolové Heavy Rain nebo nově ohlášené Borderlands 3.

Nevadí mi Epic Games jako takový. Vůbec mi nevadí Fortnite a celkově mi nevadí to, že EGL by měl do budoucna přesáhnout kvalitou Steam. Naopak. Myslím si, že pro Steam je to důležité. Už roky stagnuje na jednom bodě a je třeba se taky trošku posunout a to by teď mohlo konečně nastat.

Epic Games Launcher

Co mi vadí?

Mě vadí celková uzavřenost, co se týče výběru platformy. Chápu, že pro vývojáře je EPL výhodnější, ale ne pro všechny hráče. Je sice fuk, na kterém launcheru budu hru spouštět. Mě jde spíš o ucelení herní knihovny. Konkrétně té MOJÍ.

Vemte si, že máte celou sérii Metra ve své Steam knihovně a najednou si vývojáři řeknou “nene”, bude jen na Epic Launcheru a na Steam se dostane za hooodně dlouho. Máte v tu chvíli na výběr tři možnosti:

  1. Prostě nebudete mít všechny díly jedné série v jedné knihovně
  2. Hru si stáhnete
  3. Hru si koupíte dvakrát

Před rozmachem Steamu jsme hry kupovali v krabicích a všechny jsme je měli pěkně vyskládaný na jedný poličce. To samé vlastně dělá knihovna Steamu. Máme všechny hry na jedné poličce a najednou máme mít těch polic víc, ovšem pokaždé někde jinde? Je to jako vodit kamaráda po bytě z místnosti do místnosti.

Prostě se mi nelíbí, že hry nemůžu mít jako celek na jednom místě a pokud to tak chci, tak za to vlastně budu muset zaplatit dvakrát.

Steam

Ubisoft vydává sérii Assassins Creed na svém launcheru a zároveň na Steamu. Můžu si vybrat. Tady na výběr prostě není a nejvíc mi vadí, že se to týká sérii, které skoro všichni máme kompletní na Steamu. Dle mého názoru je jen otázka času než Epic Games sežere nějaký exkluzivní obsah úplně a tím přijdu o možnost mít kompletní sérii.

Doufám, že Valve jsou si plně vědomý toho, že se děje něco, co je lehce sesadí z první pozice začnou s tím něco dělat. Ostatně si myslím, že Steam by potřeboval upravit a opravit jako sůl.

Jaký máte vy názor na válku mezi Epic Games a Steamem? Preferujete jeden z nich nebo je vám jedno, kde budete hru mít?

Svůj názor mi můžete napsat do komentářů a pokud se vám článek líbil, můžete ho sdílet na sociálních sítích.

Zároveň mě můžete sledovat na Twitteru, Instagramu a Facebooku.tenChemicky
Jsem osmadvacetiletý blogger , gamer, nadšený vaper, milovník tetování, piercingů a dobrého sexu. Píši hlavně o jídle, vapingu a občas o svém životě. Jsem fanatický fanoušek Linkin Park :)

One comment on “Epic Games sežere Steam”

  1. Ijacek.007 napsal:

    Epic store vs Steam
    Už dlouhou dobu jsem zvažoval že o tom také napíšu článek na blog ale nakonec jsem od toho upustil protože je to tak nějak plný internet. Ja vidím do jisté míry Epic jako zdravou konkurenci steamu jenže ono je to trochu složitější. Teď už nemam jen steam knihovnu ale také GOG origin nebo uplay. A ne všechny hry které mam na jedné platformě lze koupit na druhé. Takže roztříštěnost knihovny je už teď docela vidět. Tak jako každý navíc nerad platím za něco co muzu mít levněji. Tím pochopitelně nemyslím nesmyslné kradení her jak je u většiny uživatel běžné ale například koupi hry v tom obchodě kde to vyjde nejlevněji. Letos jsem utratil téměř 3000 kč za tituly Ubisoftu a to na jejich obchodě a vyšel mě nákup těchto produktu levněji než na Steamu. Zde je tedy odpověd proč si velcí dodavatele výrobci dělají vlastní tržiště i když jsou s tím spojený nemalé náklady. V první řadě jde totiž vždy o peníze. A pokud vývojář ztratí místo 30% za prodej jen 12% je to znát. Nicméně teď epic peníze má chrlí peníze do exkluzivit a láká na svůj obchod uvidíme ale jak to bude časem protože ani epic ani steam a ani nikdo jiný nemá bezzedný rozpočet. Pokud tedy hráči nebudou akceptovat podmínky epic storu a nebudou kupovat nové pc hry a budou cekat na Steam verze bude mít epic problém a steam nikdy nesesadí. Pokud se však hráčí naučí kupovat jinde bude muset steam pořádně zareagovat a buď to snížit své provize nebo jednoduše přeplácet další vývojáře. Aď tak nebo tak konkurence by mohla pomoct stagnujícímu trhu i tomu že se steam stával za ty dlouhé roky jeho používaní téměř monopolním hráčem.

    Osobně mi vadí že na epicu nemůžu zveřejnovat recenze ani pro linky na své články pokud hru recenzuji nicméně pokud tuto volbu v budoucnu přidělají nebráním se nakupování ani u jednoho prodejce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *